Menu strony

Historia wina

Wino białe to trunek bogów. Receptura znana od tysiącleci. Zajmuje istotne miejsce w dziełach kultury. Mało tego, także w sferze duchowej. Wszyscy kojarzymy opowieść o tym, jak Jezus uczynił cud w Kanie Galilejskiej, zamieniając wodę w wino, którego już nie było na przyjęciu ślubnym. Spora część zna symbolikę chleba i tego alkoholu w religii chrześcijańskiej.
Białe winogrona


Wino czerwone doceniano już w starożytnym państwie Faraonów i stanowiło bardzo ważny napój w Helladzie i Rzymie. Filozofowie i szlachetnie urodzeni gasili pragnienie winem rozcieńczonym z wodą. Sądzono, że jest ono trunkiem bogów, obok ambrozji. W legendach określano je jako napój miłosny, a do współczesności zachowało się rzymskie przysłowie – w winie prawda. Nie da się zaprzeczyć.

Zabawia ludzi od wieku. W głowie łączy się z radością, pysznym jedzeniem, dysputami. Przyjemnymi wieczorami letnią porą, kiedy butelka na wodę z filtrem (przeczytaj więcej o butelka na wodę z filtrem-> odwiedź stronę) wina cudownie umila randkę z ukochaną. Grudniowymi śnieżnymi nocami, w czasie których ciepłe wino z goździkami mile otula ciepłem duszę. Z głośnymi hulankami, imprezami i szaleństwem - w końcu nie bez kozery mówi się się, że sednem zabawy są „wino, kobiety i śpiew”.

Trunek ze sfermentowanych winogron występował przez całe epoki w prozie i poezji. Od wierszy Leonardo da Vinci, przez liryki Morsztyna, aż po starą piosenkę kozacką „Hej sokoły”.

Sprawdź też

Alkohol nie zawsze szkodzi czyli metody na najlepsze, smaczne i zdrowe nalewki

nalewka
Alkohole, przy założeniu, że są pite z rozsądkiem, stanowią nieograniczone źródło doznań smakowych. Większość z nich ma nie tylko walory smakowe, ale również prozdrowotne. Na przykład osobom mającym problemy jelitowe albo z anemią często poleca się popijanie czerwonego wina, jako wspomagacza na trawienie, zwłaszcza ciężkich wołowych dań czy przy niewystarczającej podaży czerwonych krwinek.


Trzeba o tym pamiętać, kiedy kolejnym razem nawiedzimy sklep z winami. Mała podpowiedź: spróbujcie win brazylijskich. Brazylia jest piąta w zestawieniu producentów tych trunków na świecie, niestety do teraz niesprawiedliwie nie docenianych. Brazylijskie białe, jak i czerwone mają znakomity smak. Naprawdę je polecam. Dziś posiada je na półkach każdy dobry wina sklep, trzymam za to kciuki, jeszcze kiedyś zwyciężą dominację ordynarnego piwa i wrócą na właściwe im miejsce!
Dziennikarz: G.S.
2018/05/15