Menu strony

Jak i czy efektywnie można uchronić się przed chorobami oczu? Prezentujemy parę wskazówek dotyczących choroby AMD

Czy wiesz, czym jest AMD? Zwykle nie mamy zbyt wielkiej wiedzy na temat dolegliwości oczu, chociaż dotykają one coraz większej ilości ludzi. Najczęściej zaczynamy interesować się opcjami leczenia dopiero wówczas, gdy już dopadnie nas schorzenie - jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie wtedy jest już za późno.
Narzędzie do badania wzroku
O wiele lepiej jest wcześniej dbać o to, żeby do takich chorób nie dopuścić - w takich przypadkach bez wątpienia najważniejsza jest profilaktyka. Czy i jak zatem można uchronić się przed zwyrodnieniem plamki żółtej? Nie ma potwierdzonych wiadomości na temat tego, czy profilaktyka z pewnością skutecznie pozwala na zapobieganie dolegliwościom, które powoduje zwyrodnienie plamki żółtej, jednak z pewnością zawsze warto przynajmniej próbować. Jeśli dobra dieta pozwoli przynajmniej odsunąć w czasie chorobę, wtedy na pewno warto podjąć taki wysiłek. Warto przy tym zaznaczyć, że leczenie AMD jest bardzo ciężkie (sprawdź-> objawy i leczenie AMD), a w dodatku niejednokrotnie jest również kosztowne. Na początek warto określić, czy jesteś w grupie ryzyka. Zwyrodnienie plamki żółtej zwykle dopada osoby po pięćdziesiątym roku życia, jednak są jeszcze inne symptomy, które pozwalają stwierdzić, czy jesteś zagrożony zachorowaniem na tę chorobę. Warto również podkreślić, że kobiety chorują o wiele częściej niż faceci. Na dodatek swoje oczy powinni częściej badać ci, którzy stale palą papierosy. Oczywiście nie bez znaczenia są również obciążenia genetyczne - jeżeli w Twojej rodzinie ktoś już chorował na zwyrodnienie plamki żółtej, wówczas z pewnością powinnaś zwrócić na tę sprawę szczególną uwagę - sprawdź.


Sprawdź też

Letnie menu

Sałatka grecka
Wysokie temperatury dały o sobie znać tego roku wyjątkowo szybko. Upał jak na brazylijskiej plaży, a ostatnią rzeczą o której myślimy jest jedzenie. Z tego względu zbilansowana i lekka dieta, będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.
1 2