Menu strony

Jak wspomagać swoją formę

Jeśli sporo trenujemy, rozbudowujemy mięśnie, rzeźbimy ciało musimy ogromnie zwracać uwagę na to co i kiedy jemy. Niezwykle istotne jest to, by dostarczać ciału wszelkich potrzebnych substancji odżywczych. Bardzo ważne są proporcje węglowodanów do białka i tłuszczów. Węglowodany są głównym źródłem energii w ciele ludzkim, stąd powinny stanowić około 60-70 procent naszego pożywienia. Na drugim miejscu znajdują się białka, wykorzystywane do budowy mięśni, budowania odporności i wielu innych przemian zachodzących w organizmie. Na końcu zostały tłuszcze tez konieczne na przykład do rozpuszczania pewnych witamin I prawidłowego funkcjonowania neuronów.

suplementy diety
Każdy z tych składników jest nam potrzebny, więc każda dieta wykluczająca albo mocno ograniczająca któryś z nich z założenia nie będzie zdrowa.

Kiedy pragniemy zbudować masę mięśniową, przypuszczalnie pragniemy efekty zobaczyć od razu. W takiej sytuacji powinniśmy pomyśleć o odżywkach dla kulturystów. Należy jednak używać ich z umiarem, zdecydowanie nie przekraczać odpowiedniej dawki, a tak naprawdę powinno się robić to po konsultacji z lekarzem. Nie zapomnijmy przed rozpoczęciem brania jakichkolwiek odżywek i wspomagaczy zrobić najprostsze badania krwi i moczu. Jeśli wszystkie będą w normie możemy iść po zakupy.

Astaksantyna w kapsułkach
Najpopularniejszą odżywką jest kreatyna. Sprzedawana jest pod różnymi nazwami, zwykle creatine lub tego typu. Kreatyna jest podstawowym nośnikiem energii w mięśniach i wspomaga ich pracę. Warto spojrzeć także na aminokwasy BCAA, znane jako aminokwasy rozgałęzione. Odżywki takiego typu są stosunkowo prosto dostępne a ich największą zaletą jest poprawa ogólnej kondycji. Pracę mięśni wspiera także tlenek azotu (nitric oxide), którego działanie polega na powiększeniu mięśniowego przepływu krwi oraz dostępności tlenu.

Uważajmy jednak ze stosowaniem. Różnego rodzaju choroby związane z ciśnieniem krwi uniemożliwiają przyjmowanie tego typu środków. Powinniśmy uważać też na popularny dodatek znany jako tribulus lub tribulis. To naturalny roślinny testosteron.
Algi w tabletkach
Umożliwia szybszy rozwój mięśni, ale należy uważać żeby go nie przedawkować.

Wszystko jest dla ludzi, wszelkie odżywki dopuszczone do sprzedaży także, jednak istnieją osoby, które biorą je absolutnie bez żadnego pomyślunku. Faszerują się wszystkim co wpadnie im w ręce, a to kończy się zazwyczaj schorzeniami serca, układu krwionośnego, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. Odżywki dla kulturystów należy stosować z głową. Tylko wtedy się sprawdzą, muskulatura będzie doskonała, mięśnie będą funkcjonowały odpowiednio i unikniemy skutków ubocznych. Nie przekraczajmy zalecanych dawek, zgłaszajmy się co jakiś czas badania kontrolne i wszystko będzie świetnie.
2019/05/19