Menu strony

Jak wygląda cukrzyca i w jaki sposób można z nią walczyć? Jakie środki należy podjąć, by sobie z nią poradzić?

Przebiegła i najczęściej rozwijająca się latami choroba w wielu przypadkach nie daje większych objawów. Czy mimo to jesteśmy w stanie ją w porę wykryć? Jest to możliwe, ale niezbędne są tu dokładne badania. Które badania są szczególnie ważne w rozpoznaniu tej choroby?

Najczęściej cukrzyca jest diagnozowana przypadkowo w trakcie rutynowego pobierania krwi. W wielu przypadkach wystarczające jest sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Bardziej skomplikowanym badaniem jest skontrolowanie tolerancji glukozy, stosowany często w przypadku kobiet w ciąży. Dlaczego? Bo dla nich dużym zagrożenie jest cukrzyca ciężarnych. Badania krwi nie są jedynymi, które umożliwiają rozpoznanie cukrzycy - więcej tutaj. Równie ważne są badania moczu.

Sprawdź też

Badania krwi – podstawa profesjonalnej diagnostyki pacjentów

Pobieranie krwi
Współcześnie diagnostyka jest szczególnie szybko rozwijającą się dziedziną. Często z zaledwie paru mililitrów krwi można dowiedzieć się o pacjencie wyjątkowo dużo – na przykład czy jada odpowiednio, jaki jest jego prawdopodobny stan zdrowia, czy cierpi na niektóre przewlekłe choroby. Krew potrafi przenosić wszystko, co jest potrzebne dla właściwego funkcjonowania organizmu – to w niej są transportowane krwinki, tlen , jak również składniki odżywcze – i dlatego można dzięki niej otrzymać wyjątkowo wiele informacji.


szczególnie łatwo do moczu dostaje się nadmiar glukozy krążącej we krwi, czego skutkiem jest cukromocz. tego typu badanie może okazać się pomocne, natomiast dokładność jego wyników jest czasem negowana. Kolejnym badaniem, które jest pomocne w zdiagnozowaniu cukrzycy, jest oznaczenie stężenia hemoglobiny glikozylowanej. Takie badanie daje możliwość właściwej oceny średniej wartości glikemii w trakcie ostatnich 2 miesięcy.

Jest to jednocześnie jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w celu kontrolowania procesu leczenia tej przewlekłej choroby oraz sprawdzania jego postępów. Co możemy robić, jak już chorujemy na cukrzycę? Niezbędne są leki cukrzycowe, muszą być dobrane pod konkretnego pacjenta przez lekarza - zobacz tu. Celem leczenia tej choroby jest przede wszystkim przeciwdziałanie wszelakim powikłaniom jak i zagwarantowanie odpowiedniej jakości życia.
By to osiągnąć, musimy dążyć do wyrównania glikemii, a więc skutecznie kontrolować nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia lipidowe. To te dwie rzeczy najczęściej wtórują najczęściej rozwojowi cukrzycy. Bardzo istotna jest również edukacja: przejdź do serwisu https://super-edu.pl pacjenta na temat kontrolowania swojego stanu, odżywiania albo aktywności fizycznej. Chorzy, którzy są są poddani leczeniu insuliną muszą w sposób perfekcyjny poznać sposób podawania insuliny oraz obsługi wstrzykiwacza. Dzięki temu będziemy w stanie kontrolować nasz stan, a przy tym nie będziemy narażeni na zagrożenie życia.
2020/05/02