Menu strony

I Ty musisz sortować śmieci

Segregowanie śmieci – jest to ostatnio niezwykle lubiany temat. Mówi się o tym wszędzie – w mediach, w gronie przyjaciół, a nawet wśród polityków. Ale dlaczego? Zapewne z tego powodu, że segregacja odpadów nierozdzielnie łączy się ze stanem naszego środowiska naturalnego. Zatem naprawdę istotne jest, by dużo osób się tym trudniło i zaczęło to uważać nie za fanaberię, lecz za coś znaczącego.

śmieci
Wszyscy posiadamy w naszych domach kosze na śmieci. Wypełniają się one na ogół w naprawdę szybkim tempie. Wtedy zabieramy worki i wynosimy je bądź do specjalnych budek na naszych osiedlach lub do zsypów. Czy myślałeś kiedyś, co się dzieje dalej? Zapewne nie. Później odpady są zabierane przez firmy, które następnie parają się ich utylizacją. Pakują je w taki sposób, aby zajmowały one później jak najmniej miejsca na wysypiskach. Służą im do tego specjalne zszywki, a także taśmy pp oraz urządzenia ręczne do taśm pp. W ostatnim etapie odpady trafiają masowo na wysypisko - Dobrze jednakże wiedzieć, że nie wszystkie śmieci są takie same oraz sobie równe. Niektóre do niczego się już nie nadają, ale inne znowu mogą zostać poddane recyklingowi. Należą do nich chociażby te wykonane z plastiku, szkła czy też papieru. Zresztą chyba każdy z nas widział specjalne znaczki zamieszczone na szklanych lub plastikowych butelkach. Oznaczają one, iż takie opakowanie może być potem przetopione i zastosowane do powtórnego zrobienia pudła lub też następnej butelki. W ten sposób zaoszczędzimy dostępne na ziemi surowce, a także energię. Jest to wszystko więc nad wyraz istotne.


Sprawdź też

Parę pojęć odnośnie gospodarki odpadami, jakie trzeba znać, aby bardziej rozumieć temat. Czy zdarza nam się błędnie stosować je zamiennie?

śmieciarka
Segregując odpadki nie zawsze myślimy nad tym, co dzieje się z tymi rzeczami dalej. Być może w ogóle się takim tematem nie przejmujemy, dlatego nie zawsze staramy się, by dokładnie segregować odpady. Gdybyśmy wiedzieli o tym, iż te segregowane przez nas odpady można znowu przerobić na coś innego, to może inaczej podchodzilibyśmy do tego zadania.

wysypisko
Być może niewiele Cię to wszystko interesuje. Wydaje się, iż niniejsze sprawy w żaden sposób nie łączą się z Twoim codziennym życiem, że są dla Ciebie kompletnie bez znaczenia. Zapewne nawet tak właśnie jest. Pomyśl jednak o kolejnych pokoleniach. O swoich prawnukach czy też praprawnukach, które będą tu żyły za wiele lat - więcej o autorze. Czy nie chcesz, by miały one warunki do bytowania nie gorsze od Ciebie? By nie musiały być wystawione na każdym kroku na trujące substancje zabijające ich organizmy? A w końcu Ciebie wszystko to wcale nie kosztuje wiele. Segregacja śmieci to zaledwie kilka minut na dzień, a już wkrótce zaczniesz to wykonywać wręcz automatycznie.
2018/07/12