Menu strony

Hipoterapia, czyli pozwalająca na osiągnięcie doskonałym efektów metoda terapii osób niezależnie od wielu

Rodzice , których dzieci mają stwierdzoną jakąś niepełnosprawność poszukują różnych możliwości terapii. Jedną z metod, które mają szerokie grono zwolenników jest hipoterapia. Na czym polega ta forma terapii? Czy w istocie jest jedną z bardziej skutecznych metod rehabilitacji dzieci? Czy jest to tylko metoda dla dzieci?

Hipoterapia to rodzaj terapii, w której rolę terapeuty czy raczej jego pomocnika pełni koń. Korzystne oddziaływanie konia na osoby borykające się z różnymi chorobami zauważyli już ludzie żyjący w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Metoda ta do współczesnej medycyny trafiła jednak dopiero w XX wieku.
Koń na pastwisku
Hipoterapia jest dzisiaj bardzo popularną, zapewniającą wyjątkowo dobre efekty metodą rehabilitacji osób w różnym wieku, które są niepełnosprawne ruchowo i umysłowo. Hipoterapii nie może prowadzić osoba nie posiadająca do tego uprawnień. Nie może też być stosowana bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Zamieszczone w tym miejscu informacje są dla Ciebie zbyt skąpe? Jeśli tak, to wejdź na stronę szkolenie pierwsza pomoc przedmedyczna, na której znajdziesz podobne zagadnienia.

Dzięki tej metodzie naprawdę duża grupa osób odzyskuje nie tylko sprawność fizyczną, ale także psychiczną. Do hipoterapii wykorzystywane są tylko zaskakująco łagodne konie. Nie mogą to być konie zbyt młode, raczej stawia się na starsze. Na terenie naszego kraju najczęściej wykorzystywanymi końmi do hipoterapii są konie rasy huculskiej.


Sprawdź też

Wady wymowy wywołują spory wpływ na człowieka- sprawdź, w jaki sposób temu zapobiegać

Mural- dzewczyna z zasłoniętymi ustami
Mogłoby się wydawać, iż kiedy ktoś od dziecka posiada trudności z wypowiadaniem się, to jest do niej tak przyzwyczajony, iż praktycznie nie zwraca na to uwagi. Niestety pozostali ludzie, a zwłaszcza maluchu umieją być tutaj niesamowicie brutalne, więc nierzadko wyszydzają nawet minimalne potknięcia. To wszystko ma szansę doprowadzić do tego, że dana osoba jeszcze mocniej pogłębia się w swojej wadzie, a co okropniejsze jeszcze dodatkowo zaczyna się zamykać w sobie. I choć niby jesteśmy tolerancyjni, to jednak ciągle zwracamy zbyt wielką uwagę na osoby, które posiadają kłopot z jąkaniem się.

hipoterapia
Biorąc udział w zajęciach z hipoterapii, można skorygować postawę ciała. U osób poddanych tej formie terapii dochodzi do poprawy napięcia mięśni, dochodzi do poprawy także koordynacji ruchowej . Po udziale w hipoterapii jej uczestnicy łatwiej nawiązują kontakty z innymi ludźmi serdecznie zapraszam na stajniaiskra.pl. Jest to forma terapii szczególnie polecana do pracy z dziećmi cierpiącymi na autyzm oraz z zespołem Downa. W przypadku dzieci ciepiących na autyzm efekty hipoterapii są wyjątkowo dobre, choć trzeba na nie czekać czasem naprawdę długo. Hipoterapię można polecić także rodzicom dzieci z porażeniem mózgowym. W wielu przypadkach zbawienne oddziaływanie uwidacznia się już po kilku tygodniach terapii. Na terapię dzieci chodzą najczęściej raz w tygodniu. Rzecz jasna nie ma przeciwwskazań, aby uczestniczyły w zajęciach częściej. Istotnym ograniczeniem może być tutaj jedynie sytuacja majątkowa rodziców – półgodzinne zajęcia to koszt około dwudziestu złotych. Dużej części rodziców na to po prostu nie stać.
2020/08/08