Menu strony

W jaki sposób urządzić kuchnię, żeby chociaż trochę swoją prezencją nawiązywała do przeszłości

Nasz dom jest polem do eksperymentów. Wnętrze każdego pomieszczenia musi zostać ze szczegółami przemyślane, aby potem nie trzeba było kuć ściany na dodatkowe gniazdko elektryczne. Podobne przemyślenia są obowiązkowe w przypadku doboru poszczególnych elementów wyposażenia naszego lokum. Obecnie dużą uwagę przywiązuje się do designerskiego wnętrza. A do niego nie zawsze będą pasować sprzęty odziedziczone po pradziadkach. Ten fakt jednak nie przesądza jeszcze o tym, że w nowoczesnym mieszkaniu nie wolno umieszczać niegdysiejszych bibelotów. Jeśli tylko posiadacze znają i doceniają zasadę umiaru, to wnętrze nigdy nie będzie straszyć gości ani mieszkańców domu.
Komplety sztućców w ofercie sklepu Garneczki
Kuchnia jest takim miejscem w naszym mieszkaniu, gdzie trudno przeholować z dekoracją wnętrza. To tutaj teraźniejszość miesza się z tradycją prawie niezauważalnie. A to za sprawą projektantów, którzy tak tworzą przybory czy garnki kuchenne, żeby były tak samo praktyczne, jak przed wiekami i swoją prezencją nawiązywały do czasów współczesnych. Bardzo dobrze powyższą tezę ilustrują garnki gliniane stojące na sklepowych bądź domowych regałach.
Sposób gotowania posiłków w starożytnym Rzymie znacznie różni się od obecnego. Dawne gospodynie, jeszcze przed warzeniem obiadu, były zmuszone rozniecić ogień pod blachą. I oczywiście nie miały takich przyborów ani składników, które pozwalają w szybki sposób przygotować zupę. Jednak wykorzystywane kiedyś rozwiązania przetrwały do czasów współczesnych i wybrane panie nie imaginują sobie swojej kuchni bez garnków, których pochodzenie sięga czasów starożytnych.
Tzw. garnki rzymskie dobrze sprawdzają się w każdej współczesnej kuchni nietypowe garnki rzymskie. Są najczęściej wyprodukowane ręcznie przez rzemieślników, którzy w swoich warsztatach wytwarzają piękne arcydzieła. Gotowanie posiłków we wspomnianych garnkach odbywa się w bardzo nietypowy sposób. Zamarynowaną rybę lub mięso z kurczaka kładzie się na dnie naczynia, które wpierw zanurza się na pół godziny w wodzie. Dzięki takiemu zabiegowi danie obiadowe upiecze się na parze, czyli bez dodatku jakiegokolwiek tłuszczu.


Sprawdź też

Zrób coś nowego - zacznij gotować

Każdy prędzej czy później staje oko w oko z gotowaniem i próbuje dać mu radę. Nieistotne jest jakiej jesteśmy płci czy ile lat mamy na karku gdyż cel jest ten sam - ugotować dobrą potrawę. Żadna to hańba nie umieć pichcić, gdyż w przeszłości zawsze nas ktoś z tego wyręczał. Mogła to być opiekuńcza mamusia, niezastąpiona żona czy też zakochany w kuchni mąż. Ale gdy zostajemy sami a nie przepadamy za jedzeniem na dowóz ani za zalewaniem makaronu z przyprawami, który nie wiadomo dlaczego nazywa się zupką chińską, to zostaje samodzielne gotowanie.

Garnki gliniane, w tym także garnki rzymskie, jak sama nazwa wskazuje, wykonane bywają z gliny. Doświadczeni garncarze dodatkowo powlekają powierzchnię glazurą, a samym wieczkom nadają fantazyjne zdobienia. A tego typu naczynia wydają się być bardzo dobrym pomysłem na upominek pod choinkę - niejedna gospodyni będzie zachwycona takim podarunkiem.
2019/01/12