Menu strony

Higiena uzębienia

Zęby, mimo że zbudowane z niezwykle wytrzymałego szkliwa, są narażone na z pozoru niegroźne schorzenie – próchnicę. Za pojawienie się próchnicy odpowiadają bakterie żerujące w jamie ustnej, żywią się one cukrami zawartymi w spożywanym jedzeniu, rozwijają się więc na pozostałościach jedzenia pozostałych między zębami.
Na skutek przetwarzania przez drobnoustroje próchniczne cukrów, wytwarzają one jako produkt poboczny metabolizmu kwasy, które powodują demineralizację trwałego budulca zębów. Systematyczne szczotkowanie zębów w większości przypadków przeciwdziała tej groźnej chorobie, są jednak osoby, które są bardziej podatne na działanie tego rodzaju bakterii.

Czy omawiane tematy Cię fascynują? Raźno zatem kliknij tutaj - ta ważna propozycja zapewne także niezwykle Cię zainteresuje!

Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy udać się do stomatologa.

Plomby, wiertła, zastrzyki

Sprawdź też

Z jakiego powodu już od maleńkości trzeba dbać o zęby, z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku zaniedbań.

Ortodonta
Większość maluchów słyszy każdego dnia, że powinny dokładnie wyszczotkować swoje zęby. I większość z nich niestety nie zawsze prawidłowo myje zęby, bo jest to albo za krótko, albo nie tak jak należy. Niektóre dzieci z premedytacją zapominają o tym, idąc do łóżka bez ich wyczyszczenia, co nie jest niestety właściwe, bowiem właśnie nocą, gdy nie ma naturalnego wydzielania śliny próchnica najszybciej się rozwija.


dentysta podczas zabiegu
Na podstawową higienę zębów składa się czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni między zębami (zwłaszcza narażonych na wpływ próchnicy). Kontrolna wizyta u stomatologa jest jednak zalecana nawet dla osób, które nie mają problemu z higieną. Próchnica na początkowym etapie rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, zwykle interwencja dentysty owocuje zaklejeniem zęba. Niekiedy jednak ubytek jest tak duży, że potrzebna jest interwencja specjalisty.

Zaciekawił Cię przedstawiany tu temat i poszukujesz poza tym innych tego typu danych? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym omówieniu (http://www.eskulapmed.pl/).

Endodonta, bo tak się taki profesjonalista nazywa, zajmuje się leczeniem tkanek zęba położonych pod wierzchnią wartstwą. Działanie dentysty opiera się najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces składający się z zestawu zabiegów, jest on bolesny, z tego powodu też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego lekarza. Gdzie poszukiwać specjalisty?

Usługi stomatologiczne w Polsce zaliczają się do jednych z najtańszych na kontynencie, dentystów jest dużo, a do najbardziej doświadczonych lekarzy należy się umawiać na długo wcześniej. Żeby odszukać położony blisko gabinet dentystyczny, należy wyszukać w Internecie przykładowe hasło zawierające miasto, na przykład „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli plan miasta z naniesioną lokalizacją wszystkich gabinetów stomatologicznych, wystarczy znaleźć ten położony w najmniejszej odległości i zaznaczyć jego ikonę, by uzyskać jego dane. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak skontrolować, czy gabinet stomatologiczny posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.
2019/09/01