Menu strony

Jak troszczyć się o naturę?

Choć niby wiele słyszy się o tym, że ekologia to niezmiernie istotna kwestia, to gdy chodzę ulicami mojego miasta, najzwyczajniej doskonale mogę zauważyć, iż nie jest tak dobrze. Widzę wiele papierków, co jest nieodpowiednie dla środowiska, ale również powodujące, iż polskie miasta nie wyglądają tak ładnie jak byśmy tego chcieli. Nie chciałbym być może w owym artykule wspominać na temat zmiany polskiego prawa, bardziej srogiego karania takich ludzi, którzy śmiecą. Pewnie będzie lepiej, jeżeli pomyślimy co zrobić, aby ludzie bardziej ochoczo przestrzegali już obowiązujące prawa. Ważne są choćby pojemniki na śmieci...
kosze na śmieci
Powinny być one niewątpliwie rozstawiane w dużo większych ilościach. Doskonale wiem, że nasze samorządy lokalne nie są bogate, niemalże toną w długach, ale tak naprawdę pojemniki z plastiku na śmieci są inwestycją na wiele lat. Czyli jeśli zostanie postawionych dużo więcej koszy, automatycznie zmniejszy się liczba papierków na chodnikach. Naturalnie tak czy siak nie będzie perfekcyjnie, bo niektórzy osobnicy myślą, że żyją w buszu, lecz bez wątpienia należy pamiętać o pojemnikach plastikowych na różnego rodzaju odpady - zapewne każdy może się ze mną zgodzić.

Sprawdź też

Dbanie o przyrodę każdego dnia czyli czemu segregacja śmieci ma takie duże znaczenie

W każdym domu czy mieszkaniu codziennie produkuje się kilka kilogramów odpadków. Wielu Wiele osób nie ma nawet świadomości tego, jak duża ilość śmieci jest bez przerwy produkowana przez mieszkańców wiosek i miast - starczy wyznaczyć, jak dużo odpadów się wytworzy w ciągu jednego dnia, a następnie przemnożyć przed blisko czterdzieści milionów ludzi mieszkających w naszym kraju. Będzie z tego bardzo duża ich ilość, a wszystkie te odpady powinny być dokładnie przeglądnięte, przerobione lub złożone w odpowiednich miejscach.


Myślę, iż prawo musi być srogie, lecz niewątpliwie powinno być także odpowiednio egzekwowane. A więc odpowiednie służby muszą efektywniej funkcjonować. Należy również nieco napisać odnośnie selektywnej zbiórki odpadów. W moim mieście mamy takie pojemniki na odpady, które są całkowicie zgodne z normami, ale to nadal coś mało popularnego. Gdy byłem przez jakiś czas w pięknej, lecz mroźnej Szwecji, doszedłem do wniosku, iż selektywna zbiórka odpadów (dowiedz się więcej: nigdy nie powinna być ignorowana. Prawda jest taka, że dużo od tego w jaki sposób postępujemy codziennie z odpadami zależy.

W wielu przypadkach narzekamy się chociażby na ostatnią reformę dotyczącą właśnie śmieci. Moim zdaniem to doskonała decyzja - naturalnie niedopracowana, lecz jakby nie patrzeć sprawiająca, że będzie dużo więcej porządku z odpadami. Przed kilkoma dniami byłem na grzybobraniu - naprawdę nie chciałbym, aby nadal piękne polskie lasy były zaśmiecane. Czyli jak widzimy, zasadniczo nie ma żadnego kłopotu z tym by jakoś pomóc środowisku naturalnemu. Jednak fakty są takie, że nie we wszystkich przypadkach chce nam się o tym pamiętać. Powinniśmy przestawić własne rozumowanie, a nasza planeta będzie dużo bardziej zadbana.
2018/07/12