Menu strony

Praktyczne porady kulinarne z pamiętnika naszej babci, czyli w jaki sposób prawidłowo się odżywiać

Odpowiednie odżywanie się staje się obecnie bardzo popularne. A jeżeli już mówimy o smacznym jedzeniu, to musimy tutaj wspomnieć o babcinych przepisach kulinarnych, które znajdziemy nie tylko w starych książkach kucharskich.
Sprawdzone receptury można przecież równie zapisać na kartkach pamiętnika bądź niewielkiego kalendarza, a nawet z tylnej strony zeszytu. Pomimo tego że nasi przodkowie z XVI wieku prawideł zdrowego żywienia raczej nie przestrzegali, to jednakże na początku zeszłego stulecia wiele się
domowy sok
uległo zmianom i obecnie ochoczo sporządzamy potrawy, które gościły niegdyś na talerzach naszych babć.

Sprawdź też

Na weselne przyjęcie zamówić tort w piekarni czy u kompetentnej gospodyni? Parę rad dla narzeczonych

Tort weselny biało-czarny
Ciasta są nieodłącznym elementem mniejszej bądź większej uroczystości rodzinnej. Nikt także nie wyobraża sobie takiego ślubu, na którym zabrakłoby słodkich specjałów, zupełnie jak w czasie biesiady urodzinowej. Jednym słowem: słodkości pozostają niezastąpione. Nie każdy wypiek jest jednak w stanie zachwycić przybyłych. Sprawdźmy teraz, jak wygląda tort przyszykowany w domowej kuchni przez gospodynię, a jak ten udekorowany przez profesjonalnego cukiernika.


Dawna polska kuchnia bazowała na niemrożonych wyrobach i powidłach śliwkowych wysokiej jakości, bo smażonych bez dodatku polepszaczy smaków i sztucznych barwników. Receptura na prawdziwy sok z aroni jest niekiedy uważnie strzeżoną tajemnicą rodzinną (www.smaczny.pl/przepis,sok_z_aronii). Należy pamiętać, że taki dodatek do wody mineralnej nie tylko wyśmienicie smakuje, lecz także ma szereg właściwości odżywczych. Sok owocowy wykorzystuje się przy różnego rodzaju schorzeniach - dobrze wiemy, że słodki płyn pozyskany z malin pomaga przy przeziębieniu. Nasze antenatki uprawiały dużo roślin i z pewnością ich wybór nie ograniczał się jedynie do warzyw sianych w przydomowych ogródkach. Aby zapewnić sobie codziennie świeżą porcję przypraw, siały w donicach zioła, którymi później doprawiały grochówkę. Zresztą i my współcześnie postępujemy w prawie taki sam sposób. A że zbliża się wiosenna pora sporo gospodyń troszczy się o to, aby przez okrągły miesiąc na parapecie rosła rzeżucha. Praktycznie w każdym przypadku zostaje ona posiana w małej doniczce, a kiedy już urośnie trafia na stół np. w formie sałatki.
1 2