Menu strony

Z jakich regionów pochodzą najsmaczniejsze przyprawy ?

Spoglądając na leżące w sklepach nowoczesne przyprawy do kiełbas pewnie nie wiesz, jak wartościowe były kiedyś takie dodatki do jedzenia. W dawnych czasach, kiedy nie wymyślono jeszcze skutecznej techniki utrzymywania niskiej temperatury otoczenia, przyprawy były stosowane do maskowania swądu nieświeżego jedzenia.
Najzasobniejsi mieli na tyle pieniędzy, by nabyć wyrafinowane mieszanki przypraw, których wielkie porcje skutecznie niwelowały paskudny aromat zgnilizny. W tej materii znaczącą rolę posiadała również sól – aby zachować przydatność do spożycia mięsa na pewien czas, solidnie posypywano dania solą. Człowiek, który posiadał kopalnię tego słonego kryształu, stawał się bogaty. W Polsce dochody z kopalni solnych zwykle były odprowadzane do królewskiego kufra (źródło więcej bonusów).

wędzenie kiełbasy
Były takie lata w historii ludzkości, kiedy mieszanki przypraw z odległych królestw osiągały wartość dużo wyższą od najczystszego złota. Najwięcej trzeba było wydawać na przyprawy z Chin, które mogły pochwalić się ogromną sławą. A dlaczego przyprawy były tak drogie? To oczywiste. Dawniej podróże, szczególnie wodne, były bardzo niebezpieczne i długie bonusy). Przewiezienie bez trudności dostawy przypraw z dalekiej Azji do Starego Świata było nie lada wyzwaniem. Co warte zaznaczenia, różne aromaty i mieszanki przypraw były uważane za tak wartościowe, że były głównym obiektem pożądania korsarzy. Jak wszyscy wiemy, przyprawy są niesamowicie lekkie, a zatem łatwo je transportować. Złoto zaś wyróżnia się wagą, przez co bardziej opłacalnym łupem dla piratów były okręty wypełnione aromatycznymi przyprawami z wschodnich krain.


A jak jest współcześnie? Cóż, przyprawy do kiełbas i innych potraw są łatwo dostępne w każdym sklepie. Dzisiaj jedynie bardzo rzadkie przyprawy są kosztowne.

Myślimy, że ten artykuł Ci się spodobał. Jeśli tak, to na tej stronie masz możliwość znaleźć kolejne zajmujące szczegóły. Napisz o swych odczuciach.

Rozwój samolotów spowodował, że nie ma trudności ze zamawianiem przypraw nawet z dalekich rejonów świata.
Dziennikarz: k.s.
2020/02/01