Menu strony

Jak udzielać pomocy w razie wypadku drogowego? Jak zareagować, aby pomóc, a nie zrobić większej krzywdy poszkodowanemu?

Niestety, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ratować poszkodowaną osobę. Lecz tak naprawdę to bardzo ważne, musimy więc uczyć się tego lub choćby przypomnieć, na czym to polega. Powinnością osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego, a także niedopuszczenie do ryzyka kolejnych powikłań. Tak to powinno wyglądać do przyjazdu karetki pogotowia.


pomoc
Na początku musisz się upewnić, czy poszkodowany i wszyscy świadkowe zdarzenia są bezpieczni. Tak więc sprawdź wszelkie reakcje poszkodowanego. Łagodnie potrząśnij go za ramiona i głośno zapytaj, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli ofiara wypadku zareaguje powinieneś zostawić go w pozycji, w jakiej go zastałeś, ale tylko jak nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. () Regularnie też sprawdzaj jego stan. Może się zdarzyć, iż jednak nie będzie dawał oznak życia. W takiej sytuacji głośno wołaj o pomoc, odwróć poszkodowanego na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe. W tym celu wykonaj odgięcie głowy oraz podniesienie żuchwy.

Powinieneś umieścić jedną rękę na czole poszkodowanego. Łagodnie odegnij jego głowę do tyłu. Jednocześnie zachować wolny kciuk oraz palec wskazujący w ten sposób, żeby zatkać nimi nos, w razie jak konieczne będą oddechy ratunkowe. Co ważne, opuszki palców drugiej ręki musisz położyć na żuchwie ofiary, aby następnie unieść je, ażeby udrożnić drogi oddechowe.


defibrylator
W tym samym czasie, gdy utrzymujesz drożność dróg oddechowych wyszukaj prawidłowego oddechu. Jak to wykonać? Najlepiej oceniaj wzrokiem zmiany klatki piersiowej, słuchaj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych, w tym samym czasie spróbuj odczuć ruch powietrza na swoim policzku. Jednocześnie, niezwykle istotne jest, ażeby zawsze mieć konieczny sprzęt w momencie, jako coś się stanie. To apteczka pierwszej pomocy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej - zobacz produkty. Choć czasami może i przydałyby się defibrylatory, lecz sama apteczka zawiera tyle niezbędnych rzeczy, iż nie ma zagrożenia, że czegoś będzie brakować, kiedy przyjdzie moment krytyczny.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tutaj - ta witryna implanty all on 4 kraków też z pewnością przypadnie Ci do gustu!

Pamiętajmy jednakowoż, ażeby sprawdzać apteczkę, czy wszystko jest zgodne z terminem ważności. Niekiedy bowiem jest tak, iż nieużywana apteczka to stare rzeczy. Więc, sprawdzajmy ją co pewien czas.
2020/06/06