Menu strony

Zwyrodnienie plamki żółtej - powody, objawy i wartości leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej, nazywane także "AMD" jest schorzeniem siatkówki połączonym z wiekiem, powodującym utratę spostrzegania centralnego. Stanowi główną przyczynę pogorszenia ostrości widzenia u postaci po 50 roku życia w krajach dobrze rozwiniętych. Plamka żółta jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Na skutek jej działania możliwe jest czytanie, rozróżnianie twarzy, oglądanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej spostrzegamy również barwy.

sprawdź
Zwyrodnienie plamki żółtej doprowadza do pogorszenia widzenia, a nieraz do zupełnej utraty widzenia centralnego - utrudniając, a czasami uniemożliwiając realizowanie dziennych czynności. Choroba charakteryzuje się leniwym i bezbolesnym postępem. Natomiast w poniektórych trafach AMD może rozwijać się prędko, skutkując nieodrwacalną utratą wzroku w niezwykle krótkim okresie.

Sprawdź mój serwis (https://www.respivent24.pl/category/respiratory-transportowe) - trzeba wejść w podany niżej link i w nowym artykule można poznać dodatkowe wiadomości na ten interesujący wątek.

Statystyczne objawy to zniekształcenia w zauważaniu linii prostych, zatarte i mniej żywe widzenie główne, jasna lub ciemna plama w centralnym polu zauważania, zniekształcenie spostrzeganych obiektów, barwy wydają się być bledsze i mniej wysycone. Trzeba zdać sobie sprawę, jak ogromną rolę odgrywa plamka żółta - leczenie jej schorzeń jest bardzo ważkie. Zwyrodnienie plamki żółtej jest ściśle powiązane z wiekiem. Symptomy pojawiają się zwykle po 50. roku życia, chociaż są one skutkiem zmian, które zachodziły w organizmie znacząco wcześniej, pod wpływem różnych czynników. Na wystąpienie AMD może posiadać wpływ m.in. zbytnia wystawa na promienie UV oraz głęboki poblask widzialny oraz przewlekłe i regularne przebywanie w sztucznym oświetleniu. Niebezpieczeństwo zachorowania na AMD jest kilka razy wyższe u palaczy tytoniu. Jeśli chodzi o leczenie - w pierwszej kolejności prowadzona jest diagnostyka ,która polega na przeprowadzeniu stosownych badań, w tym badań OCT. Do uzdrawiania stosuje się farmaceutyki hamujące powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych. Poniektóre preparaty są wstrzykiwane bezpośrednio do wnętrza oka. Kuracja obejmuje parę zastrzyków, jakie podawane są w ustalonych odstępach czasowych. O dozie i częstości iniekcji doszklistkowych decyduje doktor po badaniu okulistycznym i wykonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie (odtruwanie alkoholowe warszawa) to ułatwia spowolnić postęp schorzenia, a u większości pacjentów usprawnić ostrość wzroku.

oko
Powinno się zdać sobie sprawę z tego, jak ważką rolę w powszednim życiu odgrywa plamka żółta - leczenie urazu jest bardzo istotne. Ceny zabiegów nie są tanie, niekiedy dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, jednak korzyści są o sporo cenniejsze - .
2021/03/07