Menu strony

Jak najlepiej da się pozbyć starego albo rozbitego pojazdu, jak wygląda złomowanie aut.

Każdy pojazd w pewnej chwili będzie musiał zakończyć swoje życie. Nie ma znaczenia, czy to będzie w skutek starości, czy ktoś zdecyduje się więcej do niego nie dokładać, czy też ulegnie zniszczeniu w wypadku. W każdym przypadku takie auto trzeba wycofać z ruchu, lecz nie można tego zrobić tak, jak się chce, ponieważ obowiązują w tym zakresie odpowiednie przepisy.


Auto na złomowisku
Jeszcze do niedawna właściciele po prostu rozkładali taki samochód na części, co można było to sprzedali, a reszta lądowała gdzieś na śmietniku albo jakiejś łące. Dziś jedynym w pełni legalnym sposobem jest złomowanie pojazdów (więcej szczegółów), po prostu zepsute auto (filtry do samochodu) trzeba oddać do jakiegoś punktu zajmującego się takimi usługami. Regulacje takie mają na celu w pierwszej kolejności ochronę przyrody. Auta mają dużo różnych elementów i płynów, których demontaż w domowych warunkach może poważnie zanieczyścić otoczenie. Profesjonalne stacje złomujące posiadają do tego właściwe wyposażenie i przeszkolonych pracowników, dzięki czemu demontaż prowadzony będzie w sposób całkowicie bezpieczny.

Złom na lawecie
Przekazanie auta na auto (SUBARU WRX STI) złom (sprawdź tutaj) wiąże się dla właściciela z dopilnowaniem paru formalności. Na szczęście prawie zawsze złomowanie pojazdów (szczegóły oferty) sprowadzi się do telefonu do firmy zajmującej się złomowaniem i przygotowania dokumentów samochodu. Po pojazd będzie wysłana laweta, i będzie on po prostu na nią wciągnięty i zawieziony na miejsce składowania. Na pewno do złomowania samochodu konieczny jest dowód rejestracyjny oraz umowa zakupu. Jeżeli samochód zarejestrowany został na firmę, do dodatkowo będzie trzeba dowieźć wszystkie rejestracyjne dokumenty firmy. Po odebraniu samochodu przez firmę złomującą były właściciel dostanie dokumenty potwierdzające wycofanie pojazdu z użytku, i w oparciu o to może wyrejestrować auto i zakończyć opłacanie ubezpieczenia OC. Należy być świadomym faktu, że dopóki się tego nie zrobi, to każdy nawet zupełnie zepsuty pojazd traktowany będzie jak zupełnie sprawny.
2018/07/20