Menu strony

Jeżeli haluksy nie dają ci spokojnie żyć, zdecyduj się na operację oraz ciesz się zdrowiem stóp

Badania wykazują, że z dolegliwością koślawego palucha, czyli inaczej haluksów, boryka się blisko 1% wszystkich Polaków. O wiele częściej dolegliwości odczuwają panie, ponieważ chętnie zakładają obuwie na wysokim obcasie i z zwężonymi noskami, co przyczynia się do deformowania palców. Nieprawidłowości w obrębie palców wpierw bywają nieznaczne, lecz z czasem nie tylko wyglądają brzydko, ale również stają się bardzo bolesne.

zadbane stopy
Haluksom można zapobiegać

W wielu przypadkach dolegliwościom koślawego palucha można zapobiegać, unikając obuwia, które odkształca i przeciąża przód stopy. Kobiety, które podczas zakładania szpilek odczuwają silny ból lub czują gniecenie w palcach, muszą unikać takich butów. Nie da się jednakże zapominać, że haluksy są dolegliwością o podłożu genetycznym i gdy któreś z rodziców zmagał się z dolegliwością koślawego palucha, całkiem prawdopodobne, że wraz z genami otrzyma się złe ułożenie kości śródstopia lub wiotkość tkanki. Warto wspomnieć, że nawet jeżeli haluksy już się objawiły, można je leczyć przez wykorzystanie odpowiednich ćwiczeń dostosowanych przez specjalistę, zakładanie profesjonalnych wkładek korygujących i leczniczego obuwia.

Jeśli dolegliwości robią się bardzo bolesne, pozostaje operacja

Gdy zabiegi rehabilitacyjne nie przynoszą efektu, a deformacje pogłębiają się i stają się coraz bardziej nieprzyjemne, konieczna okaże się leczenie haluksa. Warto powiedzieć, że w ostatnich latach technika operacji haluksów uległa znacznemu zaawansowaniu oraz uzyskuje się dzięki niej wspaniałe rezultaty. W prawie wszystkich przypadkach udaje się całkowicie wyeliminować nieprawidłowość koślawego palucha, schorzenie nie powraca, a człowiek ma szansę radować się komfortowym poruszaniem bez uczucia bólu.

zdrowe nogi
Dokuczają ci haluksy? Zgłoś się do specjalisty

Jeśli pojawia się u nas operacja palucha bywa niezbędna i nie należy zmagać się z bólem towarzyszącym chodzeniu czy noszeniu obuwia. Lepiej szybko zgłosić się do doktora, który zaleci zdjęcia rentgenowskie oraz oceni, czy zabieg jest najlepszym zaleceniem. Operacja tego rodzaju trwa 1-2 godziny, a pacjent bardzo szybko dochodzi po niej do pełnej kondycji i ma możliwość radować się odzyskaną swobodą chodzenia.
2017/08/18